مقالات

مکمل کلسیم را فراموش نکنید !

این نوشته از سلامت دات لایف برای آن هایی است که میبایست مکمل کلسیم را مصرف کنند. آقایان  بالای 65 سال و بانوان در سن بعد از یائسگی ، باید هوشیار باشند و بدانند که مصرف بیشتر لبنیات برای آنها الزامی است و می تواند از بسیاری از بیماری ها و سرطان ها جلوگیری کند. البته می توانید مکمل کلسیم به همراه قرص های ویتامین D هم مصرف کنند. مکمل های کلسیم اغلب در کابینت هر خانه‌ای پیدا می‌شوند و افراد در گروه‌های سنی مختلف آنها را مصرف می‌کنند.

در واقع ، آن دسته از افرادی هم که ورزشکارند از مکمل کلسیم استفاده می‌کنند تا اندام خود را حفظ کنند؛ اما فایده اصلی این مکمل ، افزایش تراکم استخوانها ، کاهش درد مفاصل است. اما میبایست عوارض مصرف نادرست این مکمل ها را هم بدانیم و به اطرافیان خود هم گوشزد کنیم.

دوز مصرف مکمل کلسیم

قرص کلسیم دی را کی بخوریم و به چه اندازه بخوریم؟ متخصصان می‌گویند اگر مکمل کلسیم در دوز کم (یک تا دو قرص 500 میلی گرمی) شود و همراه با برخی داروهای خاص (مثلا قرص فروس سولفات یا قرص زینک سولفات) مصرف نشود، عوارضی ندارد و الزامی هم هست اما اگر بیشتر مصرف شود و یا همراه بعضی داروها (مثل شربت آلومینیوم ام جی) مصرف شود ، می تواند منجر به یکی از عوارض جانبی زیر گردد:

عوارض قرص کلسیم دی

یبوست

پزشکان دریافته‌اند که بسیاری از بیمارانی که از مکمل های کلسیم استفاده می‌کنند دچار یبوست هستند. در واقع هر کسی مقادیر زیاد کلسیم بخورد ، منجر به یبوست می شود.

سنگ کلیه

اگر از دوزهای بالای مکمل های کلسیم بیش از میزان تجویزشده روزانه آن یعنی ۱۰۰۰ تا ۱۳۰۰ میلی‌گرم در روز استفاده کنید ( سه قرص یا بیشتر میل کنید ) و آب م مایعات هم کم بنوشید ، ممکن است دچار سنگ‌ کلیه شوید. سایر عواملی که می‌تواند شما را بیشتر در معرض شکل‌گیری سنگ کلیه قرار دهد به جز مصرف دوزهای نادرست از مکمل های کلسیم عبارت است از مصرف زیاد ویتامین C ، مصرف کم آب و رژیم غذایی با محتوای نمک فراوان. البته ابدا خوردن یک یا دو قرص کلسیم در روز سبب سنگ کلیه در بدن انسان نمی شود.

مسمومیت ویتامین D

اگر مکمل کلسیم D مصرف می‌کنید و به طور جداگانه هم هر هفته آمپول ویتامین D را می زنید، این مسئله منجر به مسمومیت ویتامین D هم می‌شود. میزان نرمال ویتامین D در بدنتان بین ۳۰ تا ۷۰ نانوگرم بر میلی لیتر است و اگر این میزان بیشتر از ۱۰۰ نانوگرم بر میلی‌لیتر باشد منجر به مسمومیت ناشی از ویتامین D خواهد شد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *